09369632995

info@mehremosbat.com

گزارشی کوتاه از مطالعه کتاب تنها راز موفقیت

2017_11_30_36667_1512028887._large

دیدار آشنایی

چند روز پیش دوست عزیزی که فارغ التحصیل رشته روان‌شناسی بود، به دفترم آمد تا در مورد کنکور کارشناسی ارشدی که در راه دارد صحبتی داشته باشیم. در مورد کنکور و اهدافش صحبت کردیم و پس از آن بر اساس دید من نسبت به هم‌مسیر بودن‌مان، طرح‌های آموزشی‌‌ای که در حال اجرا دارم را به او معرفی نمودم.

از آن جایی که در حال مطالعه برای کنکور کارشناسی ارشد بود و زمان زیادی نداشت، پیشنهاد دادم تا برای مرحله اول و حضور در این مجموعه و این مسیر، یک کتاب بسیار کوچک را مطالعه کند. کتابی که مسیر زندگی من را تغییر داده بود و تا به امروز به افراد زیادی این کتاب را معرفی کرده‌ام تا آن را مطالعه کنند و عموما همگی از آن لذت برده‌اند.

این کارشناس روان‌شناسی، سرکار خانم سمیه عباسی هستند. انسانی سراسر انرژی! فردی که هم هنرمند و هم به تعبیر من منبع انرژی است.

یک روز فرصت داشت تا کتاب را مطالعه کند و پس از مطالعه، از بازخوردی که نسبت به کتاب داد، لذت بردم و از او خواستم تا آن را مکتوب کند تا به عنوان گزارشی از مطالعه کتاب، آن نوشته‌ را در اختیار اعضا و میهمانان مجموعه آموزشی مهر مثبت قرار دهم. متن زیر نوشته دوست عزیزم سمیه عباسی است که امیدوارم از آن لذت برده و در جهت رشد خود از آن استفاده کنید.

 

تنها راز موفقیت

صبر کردن در برابر موقعیت‌هایمان می‌تواند برداشت مناسبی از این کتاب باشد. اینکه وقتی در برابر موقعیت‌هایمان قرار می‌گیریم، با صبر و تأمل می‌توانیم بهترین استفاده را ببریم.

صبر کردن ممکن است در ابتدا سخت به‌‌نظر آید اما وقتی تمرین می‌کنیم که صبور باشیم، پس از مدتی، دیگر نیاز به تلاش زیاد نخواهد داشت، بلکه به صورت شرطی در آمده و ما در مقابل موقعیت‌هایمان صبور خواهیم شد.

 

گفتیم با کمی صبر و تأمل

تأمل یعنی وقتی موقعیت‌ها سراغ‌مان می‌آیند، بهتر است کمی در موردشان فکر کنیم و آگاهانه تصمیم بگیریم. به این فکر کنیم که با کمی صبر می‌توانیم آن‌ها را تبدیل به بهترین و ایده‌آل ترین موقعیت کنیم. موقعیت‌ها می‌توانند هر چیزی باشند. از یک خوراکی خوشمزه گرفته تا یک موقعیت شغلی به ظاهر خوب و هر چیزی که باعث می‌شود ما تنها در آن لحظه لذت ببریم و از رسیدن به موقعیت‌های بهتر باز بمانیم. این یعنی لذت لحظه‌ای!

اگر کمی به آن فکر کنیم می‌بینیم که می‌توان با گذشتن از آن لذت لحظه‌ای، صدها لذت دیگر ساخت. پس بهتر است صبر کردن و تأمل کردن را بیاموزیم و برای آن تمرین کنیم چون می‌تواند به نفع خودمان باشد!

 

در شاد بودن نیز کاربرد دارد

بیایید این مطلب را در شاد بودن و یک زندگی رضایت‌مند بررسی کنیم. هر کسی در زندگی می‌تواند شاد باشد؛ به شرط آنکه رمز شاد بودن خود را پیدا کند. ممکن است یک کلمه، رمزی اثرگذار روی فرد باشد که به‌طور شخصی باید به آن دست پیدا کند. یعنی هر کسی رمز خاص خودش را دارد که با آن انگیزه می‌گیرد تا شاد زندگی کند و لحظه‌ای که شاید از شادی باز مانده و در خود فرو رفته را به شادترین لحظات خود تبدیل کند.

این هم به نوعی صبر کردن است. صبر کردنی آگاهانه همراه با تغییر وضعیت برای رسیدن به آینده‌ای مطلوب!

 

کلمه‌‌ای که من آن را برای خود یافتم

مثلا من کلمه امید را درون خودم پیدا کردم و آن را هر روز در وجودم پرورش دادم. همین کلمه باعث شده تا بتوانم شادی را در زندگی خود سهیم کنم. شماهم کافی است تا آن کلمه تأثیر گذار را در زندگی خود پیدا کنید و آن وقت است که شادی مثل یک موم در دستان شما قرار دارد. شاید دلیل دیگری که می‌تواند ما را از شادی دور کرده و دسترسی به آن را برای‌مان سخت کند این است که قدرت ناراحتی و غم بیش از شادی توانسته در ما تأثیر بگذارد.

پس چقدر خوب است که یک جابجایی انجام دهیم تا به‌جای غم، شادی بتواند در ما تأثیر بیشتری بگذارد. اینکه ایمان داشته باشیم که همه ما سزاوار این هستیم که همه لحظات زندگی‌مان را به شادی سپری کنیم و در این مسئله، قدرت انتخاب داریم. پس کلمه درون خودتان را پیدا کنید و ببینید کدام کلمه می‌تواند آغاز شادی در زندگی شما باشد!

فهرست مطالب

آخرین محتواهای منتشر شده در مهر مثبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *