09369632995

info@mehremosbat.com

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس، مهارت، مهارتهای زندگی، مهر مثبت، هادی حکیم، اعتماد، توانمندی، خود باوری

اعتماد به نفس و موفقیت

اعتماد به نفس یا باور داشتن به خود، قسمت مهمی از مهندسی زندگی و روابط را شکل می‌دهد و نقش به‌سزایی در پیشرفت و موفقیت دارد.

افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند آداب معاشرت و تعامل بهتری را نسبت به افراد دیگر دارا هستند. تعریف من از اعتماد به نفس داشتن تفکری مثبت راجع به توانایی‌های خویش است.

 

ایجاد باور مثبت

این تفکر باعث ایجاد باور و حس مثبت برای شروع حرکتی می‌شود که می‌خواهید و یقینا داشتن تفکر مثبت باعث فعالیت بهتر و نتیجه‌ای مثبت خواهد شد.

داشتن تفکر پیش برنده، رفتاری معقول را به دنبال دارد. حالا شما شاهد توانایی خود در زمینه‌ای که می‌خواهید هستید. در اینجا اعتماد شکل می‌گیرد و باور اولیه را تقویت می‌کند؛ تفکر و باورهای استوارتر، فعالیت‌های بهتری در پیش دارند و عملکرد عالی و بهترین بودن یعنی موفقیت…

همان‌طور که گفتیم، اعتماد به نفس و خودباوری مقوله‌ای کاملا حسی و روانی است. همانگونه که داشتن حس مثبت باعث بروز رفتار و حرکتی مثبت می‌شود، بدبینی‌ها و طرز تفکر منفی راجع به خود و توانایی‌ها در انجام کاری، نتیجه‌ای منفی به دنبال دارد و شخص وقتی با این شرایط روبه‌رو می‌شود، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد؛ یعنی تفکر منفی و باور نداشتن، از گام برداشتن و حرکت رو به جلو جلوگیری می‌کند و به فرد اجازه تجربه کردن فعالیت جدید را نمی‌دهد.

در این مقاله بیشتر این موضوع را بررسی می‌کنیم و آگاهی‌های بیشتری برای کسب اعتماد به نفس به‌دست می‌آوریم.

 

ایجاد اعتماد به نفس، آماده کردن خود برای موفقیت!

اعتماد به نفس در هر جنبه از زندگی ما بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل بسیاری از مردم برای یافتن آن تلاش می‌کنند. تلاش در جهت رسیدن به یک چرخه مثبت و خوب! اما چرا؟ چون متاسفانه، این می‌تواند یک چرخه معیوب باشد: افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، احتمالا در زندگی خود به مشکلات فراوانی برخورد می‌کنند و مشکلات فراوان، اعتماد به نفس آن‌ها را کمتر می‌کند و این چرخه تا زمانی که بمیرند، و یا برای تغییر گامی بردارند، ادامه دارد.

اغلب مردم تمایلی به تأخیر انداختن پروژه‌‌ای توسط کسی که ناشیانه کار را پیش می‌برد و مدام در حال عذرخواهی است را ندارند. اما از فواید اعتماد به نفس این است که شما ممکن است توسط کسی که به وضوح صحبت می‌کند، متقاعد شوید؛ کسی که سر خود را بلند نگه دارد، که به سؤالات پاسخ دهد و این به‌خاطر اعتماد به نفس و مهارت‌های او است!

مردم با اعتماد به نفس به دیگران اعتماد می‌کنند: مخاطبین آن‌ها، مشتریان، و دوستانشان؛ و کسب اطمینان از دیگران، یکی از راه‌های کلیدی‌ است تا فرد با اعتماد به نفس به موفقیت دست می‌یابد.

خبر خوب این است که می‌توان اعتماد به نفس را کسب کرده و بر روی آن کار کرد. اینکه آیا شما بر روی اعتماد به نفس خود کار می‌کنید و یا اعتماد مردم را به خود جلب می‌کنید، این کار ارزش تلاش را دارد!

 

چگونه با اعتماد به نفس دیگران را تحت‌تاثیر قرار می‌دهید؟

سطح اعتماد به نفس شما می‌تواند به روش‌های زیادی نشان داده شود: رفتار شما، زبان بدنی شما، نحوه صحبت کردن شما و … . به مقایسه‌های زیر در رابطه با رفتار مطمئن و معمول با رفتار مرتبط با اعتماد به نفس پایین نگاه کنید. کدام افکار و یا اعمال را در خود و اطرافیان خود به رسمیت می‌شناسید؟

رفتار با اعتماد به نفس پایین رفتار مطمئن
رفتار شما براساس چیزی است که دیگران فکر می‌کنند. انجام آنچه به نظر شما درست است، حتی اگر دیگران شما را به‌خاطر آن مسخره کنند یا از شما انتقاد کنند.
ماندن در منطقه راحتی، ترس از شکست و اجتناب از ریسک کردن. تمایل به ریسک‌پذیری و رفتن به جلوتر برای رسیدن به چیزهای بهتر.
سخت کوشش می‌کند تا خطاها را بپوشاند و امیدوار است که قبل از اینکه کسی متوجه شود مشکل را برطرف کند. اشتباهات خود را قبول کرده و از آن‌ها یاد می‌گیرد.
هر چه بیشتر ممکن است فضیلت‌های خود را برای افراد بیشتری بازگو کند. منتظر نماندن برای تبریک گفتن دیگران نسبت به موفقیت‌های خود.

همان‌طور که از این مثال‌ها می‌توانید ببینید، اعتماد به نفس کم، خود می‌تواند مخرب باشد و فرد، اغلب خود را به عنوان یک انسان ناتوان یا با استرس و منفی نشان می‌دهد. افراد با اعتماد به نفس به طور کلی مثبت ترند – آن‌ها به خود و توانایی‌های خود اعتقاد دارند.

 

اما اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس یعنی آگاهی و اعتماد به توانایی خود در انجام یک کار.

دو نکته اصلی در اعتماد به نفس نقش دارد: خودکارآمدی و عزت نفس.

زمانی که اعتماد به نفس داریم، هنگامی که خود را می‌بینیم، احساس کارآمدی به دست می‌آوریم، یعنی به این آگاهی که خودمان می‌توانیم امور خودمان را انجام داده و پیش ببریم، خواهیم رسید.

این اعتماد به نفس است که اگر در یک منطقه خاص سخت کار کنیم و سخت کار کنیم، موفق خواهیم شد؛ و این نوع اعتماد است که باعث می‌شود مردم چالش‌های دشوار را بپذیرند و در مواجهه با موانع پافشاری می‌کنند.

 

ایجاد اعتماد به نفس

بنابراین ، چگونه می توانید این حس اعتماد به نفس متعادل را ایجاد کنید، که بر اساس درک واقعی از واقعیت بنا شده است؟

خبر بد این است که هیچ راه حل سریع یا پنج دقیقه‌ای وجود ندارد! گرچه برای تصمیم به شروع پی گیری مهارتی خود برای رسیدن و کسب اعتماد به نفس فقط 5 ثانیه زمان خواهیم داشت. می‌پرسید چرا؟ باید قانون 5 ثانیه را در کتاب کارگردان زندگی خودت باش مطالعه کنید.

 

خبر خوب از اعتماد به نفس

اما خبر خوب این است که اعتماد به نفس به آسانی قابل دستیابی است، دقیقاً تا زمانی که تمرکز و عزم خود را برای انجام کارها داشته باشید و آنچه حتی بهتر است این است که کارهایی که برای ایجاد اعتماد به نفس خود انجام می دهید باعث موفقیت نیز خواهد شد – بالاخره اعتماد به نفس شما از دستاورد واقعی و محکم حاصل می شود. هیچ کس نمی‌تواند این را از شما دور کند!

 

دو مرحله کسب اعتماد به نفس

بنابراین در اینجا دو مرحله برای کسب اعتماد به نفس وجود دارد که برای آنها از استعاره یک سفر استفاده خواهیم کرد: آماده شدن برای سفر شما. تنظیم؛ و شتاب به سمت موفقیت.

 

مرحله ۱: آماده‌سازی برای سفر

اولین قدم شامل این است که خود را برای سفر به نفس خود آماده کنید. شما باید سهم خود را در جایی که هستید بگیرید، به این فکر کنید که کجا می‌خواهید بروید، خودتان را در طرز فکر مناسب سفر خود قرار دهید، و خود را متعهد کنید که آن را شروع کرده و با آن بمانید.

در آماده‌سازی برای سفر، این پنج چیز را انجام دهید:

1 یادداشت دست‌آوردها: به آنچه قبلاً به دست آورده‌اید نگاه کنید! به زندگی خود تا امروز بیاندیشید و ده مورد از بهترین دست آوردهایی را که در “گذشته” به دست آورده‌اید، یادداشت کنید. شاید شما در یک آزمون یا کنکور مهم قرار گرفته و موفق شده باشید، در یک تیم مهم نقش اصلی بازی کرده باشید، بهترین رقم فروش را در یک دوره ایجاد کرده، یا کاری را انجام داده‌اید که باعث تغییر اساسی در زندگی شخص دیگری شده است، و یا پروژه‌ای را تحویل داده‌اید که به معنای زیادی برای کارتان سنگین بوده است.
2 جدول بندی و مشاهده: این موارد را درون یک جدول قرار دهید، که اغلب اوقات بتوانید به آن نگاه کنید. و سپس هر هفته چند دقیقه وقت بگذارید تا از موفقیتی که قبلاً داشتید لذت ببرید! درباره نقاط قوت‌تان فکر کنید.
3 آگاهی از نقاط قوت و ضعف: به تاریخچه موفقیت خود نگاه کنید و در زندگی اخیر خود فکر کنید، به این فکر کنید که دوستانتان چه چیزی را از نقاط قوت و ضعف شما می‌دانند. از این موارد به‌عنوان فرصت‌ها و تهدیدهایی که با آن‌ها مواجه هستید استفاده کنید. مطمئن شوید که از چند دقیقه فکر کردن بر روی نقاط قوت‌تان لذت می‌برید!
4 به علایق خود فکر کنید: در مورد آنچه که برای شما مهم است فکر کنید، و جایی که می‌خواهید یا دوست دارید بروید و در آنجا حضور داشته باشید. سپس، به چیزهایی فکر کنید که برای شما واقعا مهم هستند، و چیزی که می‌خواهید با زندگی‌تان به آن برسید.
5 تعیین هدف: تعیین و دستیابی به اهداف یک بخش کلیدی از این مساله است و اعتماد واقعی ناشی از آن است. تعیین هدف فرآیندی است که برای مشخص کردن اهداف خود از آن استفاده می‌کنید و هدف خود را از رسیدن به اهداف اندازه‌گیری می‌کنید. اهدافی را مشخص کنید که نقاط قوت خود را در آن‌ها بهره‌برداری کنید، نقاط ضعف خود را به حداقل برسانید، فرصت‌های خود را درک کرده، و تهدیدهایی را که با آن‌ها مواجه هستید کنترل کنید. سپس اولین قدم در هر کدام را مشخص کنید. مطمئن شوید که یک قدم بسیار کوچک است تا با قدم‌های کوچک پیش روید.

 

شروع به مدیریت ذهن خود کنید

در این مرحله باید ذهن خود را مدیریت کنید. یاد بگیرید که تفکرات منفی را از خود دور کنید.

 

سپس خود را وقف موفقیت کنید!

آخرین بخش آماده شدن برای سفر این است که به خودتان قول بدهید که کاملا نسبت به سفر خود متعهد باشید و تمام قدرت خود را برای رسیدن به آن انجام دهید. در هر صورت، این قول را بدهید وگرنه احتمال رسیدن شما به موفقیت کمتر از چیزی خواهد بود که خودتان حدس می‌زنید!

 

مرحله ۲: ایجاد

این جایی است که شما به آرامی شروع می‌کنید و به سمت هدفتان حرکت می‌کنید. با انجام کارهای درست، و شروع با قدم‌های کوچک و آسان، شما خودتان را در مسیر موفقیت قرار خواهید داد – و شروع به ایجاد اعتماد به نفس خود خواهید کرد.

دانشی را که برای موفقیت لازم دارید را به‌دست آورید

به اهداف خود نگاه کنید، مهارت‌هایی که برای دستیابی به آن‌ها نیاز دارید را مشخص کنید و سپس به این نگاه کنید که چگونه می‌توانید این مهارت‌ها را با اعتماد به نفس و خوب به‌دست آورید.

به دنبال یک راه‌حل، یک برنامه و یا یک دوره باشید که به طور کامل شما را تجهیز می‌کند تا به آنچه که می‌خواهید به‌دست آورید برسید و یا به طور ایده‌آل به شما یک گواهی و صلاحیت می‌دهد که می‌توانید به آن افتخار کنید.

” برای بدست آوردن مهارت های اصولی ما می‌توانیم به شما کمک کنیم”

 

بر روی اصول تمرکز کنید

وقتی شروع می‌کنید، سعی نکنید کار هوشمندانه و استادانه انجام دهید و به دنبال کمال نباشید – فقط از انجام کارهای ساده با موفقیت و خوب لذت ببرید.

” اهداف کوچک را تنظیم کنید و به آن‌ها دست یابید”

با شروع با اهداف بسیار کوچکی که در مرحله ۱ شناسایی کردید، عادت کنید آن‌ها را تنظیم کنید، به آن‌ها برسید و آن موفقیت را جشن بگیرید. در این مرحله اهداف را تبدیل به چالش نکنید، تنها به این عادت برسید که به آن‌ها دست پیدا کنید و آن‌ها را جشن بگیرید. و کم‌کم شروع به جمع کردن موفقیت‌ها کنید!

 

ذهن خود را دائما مدیریت کنید

در بالای این تفکر مثبت بمانید، جشن بگیرید و از موفقیت لذت ببرید و تصاویر ذهنی موفقیت خود را قوی نگه دارید.

از طرف دیگر، یاد بگیرید که با شکست روبرو شوید. قبول کنید که اشتباهات اتفاق می‌افتند؛ وقتی که شما سعی می‌کنید چیز جدیدی باشید. در حقیقت، اگر به‌عنوان تجارب یادگیری به عادت برخورد با اشتباهات بپردازید، می‌توانید (تقریبا) شروع به دیدن آن‌ها در یک نور مثبت کنید. از این گذشته، حرف‌های زیادی برای گفتن این جمله وجود دارد. شکست “اگر شما را نكشد، شما را قوی تر می كند!”

 

منبع

https://www.mindtools.com/selfconf.html

فهرست مطالب

آخرین محتواهای منتشر شده در مهر مثبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *