09369632995

info@mehremosbat.com

زندگی پایدار و پویا

mehremosbat.com

زندگی، پایداری، پویایی

زمانی که صحبت از زندگی پایدار و پویا می‌شود، سه کلمه اساسی که هرکدام بار معنایی زیاد و مهمی دارند، خودنمایی می‌کنند. “زندگی، پایداری، پویایی”.

شاید بهتر باشد ابتدا زندگی و سپس پایداری و پویایی را با نگاه خودمان تحلیل کنیم. نگاهی که شاید متفاوت از آن باشد که می‌دانیم یا جایی به گوش و چشم‌مان خورده است.

زندگی چیست؟ (سوالی کوتاه اما پیچیده).

اینکه زندگی اصلا چه چیزی است، شاید در مرحله اول برای‌مان بدیهی باشد. خب هر کسی می‌داند زندگی چیست! وقتی از کسی بپرسی احتمالا می‌گوید یعنی همین بودن ما، یا کاری که داریم انجام می‌دهیم می‌تواند معنی زندگی کردن باشد. گذراندن زمان و زیستن. به‌راستی ما زندگی را اینگونه درک کرده‌ایم؟ تنها همین که باشیم و نفس بکشیم؟ همین می‌تواند معنی زندگی باشد و ما را قانع می‌کند؟

برای خیلی‌ها، چیستی زندگی سوالی پیچیده است که زمان زیادی را هم برای رسیدن به جواب به خودش اختصاص می‌دهد. پرسشی بسیار کوتاه که شاید بیش از افرادی معدود، توان درک آن را نداشته باشند. شاید خود من هم هنوز توانایی درک درست و کامل آن را ندارم.

نگاهی دیگر به زندگی

به هیچ وجه دنبال صحبت‌های فلسفی نیستم و قصد ندارم ذهن و فکر شما را با چنین صحبت‌هایی خسته کنم. بلکه در این نوشتار می‌خواهم نگاه متفاوتی را به شما هدیه کنم تا نوع دیگری به زندگی نگاه کنید و از این نگاه تازه و متفاوت، انرژی مضاعفی برای ساختن آینده خود بگیرید.

زندگی فقط زیستن است؟

آری! ما زندگی را همین زیستن می‌دانیم. اینکه در دنیا باشیم؛ هر روز بزرگتر و بزرگتر شویم، تجربه‌های جدید کسب کنیم، کار کنیم، کسب درآمد داشته باشیم، بخوریم، بچرخیم، شاید فرصتی پیش آید و ازدواج کنیم تا نوعی دیگر از زندگی را تجربه کنیم، دارای فرزند شویم، فرزندان‌مان را بزرگ کنیم و این چرخه برای نسل‌های بعد ادامه پیدا کند اما آیا کیفیت آن را در نظر گرفته‌ایم؟ اینکه انتخاب‌های ما، اعمال ما، تربیت ما، و تصمیمات ما آینده را چگونه می‌سازد و در زندگی نسل‌های بعدی چه تأثیراتی دارد؟!

زندگی زیستن است اما …

زندگی یعنی زیستن و ساختن. زیستن در دنیایی که خداوند برای‌مان خلق کرده و بهره‌مندی از نعمت‌های فراوانی که در اختیارمان قرار داده و البته، حرکت در جهت تکاملی که از ما خواسته است؛ و ساختن! ساختن یک انسان متعالی از خود و کمک به رشد دیگران در جهت متعالی شدن آن‌ها و حرکت‌شان به سوی کمال که سازنده جامعه‌ای پایدار و پویا باشد.

این متغیرها برای رشد ما ضروری هستند

زندگی از نگاه من تنها خوردن، خوابیدن، کار کردن، ازدواج، هزینه کردن و فرزند بزرگ کردن نیست. گرچه تمام این‌ها یک به یک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند وگرنه خداوند این‌ها را در دنیا و لازمه رشد ما قرار نمی‌داد. اما چیزی که این متغیرها را به تکامل می‌رساند، حرکت و رشد ما است. ساختن انسانی که خداوند برایش موهبت‌های بسیاری قرار داد تا جانشین او در زمین شود؛ و البته ساختن چنین انسانی نیازمند رشد و حرکت در مسیر تکامل است و رشد و تکامل نیازمند آموزش دیدن، زیستن و آموزش دادن است. چرخه‌ای که هر روز ما را قوی‌تر و کامل‌تر از قبل می‌کند، به شرطی که پابرجا بماند، در تداوم و حرکت بوده و پیش رود.

تداوم و حرکت در زندگی ما جریان دارد؟

قبل از اینکه سراغ تحلیل پایداری بروم، می‌خواهم شما را با این سوال مواجه کنم: آیا در زندگی‌ای که تجربه می‌کنیم، تدوام و حرکت جریان دارد؟ یا ما نسلی هستیم که از تداوم و حرکت دور شده‌ایم و ترمز چرخ‌های رشد و تکامل خود را کشیده‌ایم؟

خیلی از انسان‌ها، امروزه مسیر روزمرگی را در پیش گرفته‌اند و هر روزشان، جز یک خنده یا گریه کمتر یا بیشتر، چیز متفاوتی ندارد. نه بخشی از رشد را تجربه می‌کنند و نه به تکامل و پیشرفت شخصیت و درون خود اهمیت می‌دهند! تنها چیزی که در این دنیا برای‌شان اهمیت پیدا کرده است، رسیدن به قدرت، شهرت و ثروت است که البته بدون رشد، به هیچ وجه ماندگار نخواهد بود. گاهی شاید برای من و شما هم پیش آمده باشد که چنین زمانی را تجربه کرده باشیم. تنها فکر و ذکرمان این سه عنصر شده باشد، بدون آنکه به رشد و تکامل درون‌مان فکری کرده باشیم.

اگر بخواهیم زندگی کنیم، قطعا باید رشد و تکامل در زیستن ما تداوم داشته و در حرکت باشد تا آینده‌ای متفاوت را دریابیم. در قسمت‌های بعدی نکاتی را در جهت تداوم و حرکت برای زندگی واقعی بیان خواهم کرد.

پایداری در خانواده و سبک زندگی

پایداری یعنی استقامت، پافشاری، ایستادگی و منظور من از پایداری در خانواده و سبک زندگی، ادامه حیات، البته با رضایتمندی، رفاه و آرامش درونی، رشد و تکامل است. زندگی پایدار، یعنی زیستن در مسیر تکامل و ساختن آینده‌ای که چراغی باشد برای نسل‌های آینده، همچون زندگی بسیاری از بزرگان که راه و رسم زیستن را به ما آموختند. زندگی پایدار یعنی استقامت در مسیر پیشرفت، پافشاری برای رشد و ایستادگی در هر شرایطی در جهت کمال. چیزی که خیلی از افراد جامعه امروز، با آن بیگانه شده‌اند. تا کمی سختی می‌بینند، از نظر اقتصادی در فشار قرار می‌گیرند یا با مسئله‌ای مواجه می‌شوند، از زندگی سیر شده و آرزوی مرگ می‌کنند. پایداری یعنی در هر شرایط و تهدیدی، فرصت‌ها را دیدن و قدم برداشتن برای بهبود و توسعه خود و جامعه.

پویایی در خانواده و سبک زندگی

پویا یعنی متحرک و رشد یابنده. کسی که حرکتش رو به جلو تداوم داشته و این تداوم با تکامل نیز همراه باشد، از پویایی برخوردار است. پویایی در خانواده و سبک زندگی یعنی نگاهی فراتر از امروز. اینکه ما بدانیم شرایط در حال تغییر است و ثابت نمی‌ماند. پویایی یعنی متناسب با تغییر شرایط و امکانات، به بهترین شکل ممکن تغییر کردن و تلاش و تمرین در جهت ساختن مسیری بهتر و آینده‌ای روشن‌تر. ما زمانی می‌توانیم فردی پویا باشیم که با نگاه به گذشته و هضم تجربه، با توجه به احتمالات و تغییرات، قدرت واکنش، تلاش، تمرین و تغییر در جهت رشد و تکامل داشته باشیم و از حرکت باز نایستیم. پویایی یعنی قدم برداشتن در جهت شکوفایی و تعالی.

زندگی پایدار و پویا

خب! رسیدیم به اصل داستان. جایی که سه متغیر زندگی، پایداری و پویایی در کنار هم قرار می‌گیرند و عنوان “زندگی پایدار و پویا” را می‌سازند.

زندگی پایدار و پویا، یعنی زیستن همراه با رشد درونی و فکری خودمان در درجه اول، به‌سمت تکامل، بدون نگاه صرف به مادیات و سپس توجه به خانواده و اطرافیان، با استقامت و ایستادگی در برابر مسائل، سختی‌ها، فشارهای مختلف، آمادگی تغییر به‌وسیله تلاش و تمرین مستمر بر اساس تجربه‌ای از دیروز و امروز، نگاه به فردا و زندگی نسل‌های بعد و در نهایت جامعه‌ای که به هر شکل در شکوفایی آن نقشی را ایفا می‌کنیم.

 

 

 

 

یک سوال خیلی مهمی که پیش می‌آید این است که چرا اینهمه مقدمه چینی کردیم؟ اینهمه در این مورد حرف زدیم که چه شود؟ می‌تواند سوال بسیار خوبی باشد.

زمانی که می‌خواهیم در مورد موضوعی صحبت کنیم، ابتدا لازم است تا عنوان را تحلیل کنیم تا بتوانیم بهره‌برداری درست و مناسبی از آن داشته باشیم. اصطلاح زندگی پایدار و پویا اصطلاحی است که در موضوع خانواده و سبک زندگی برای اولین بار توسط مجموعه مهر مثبت در جایگاه یک عنوان اصلی نشر داده شده است و لازم بود تا در این نوشتار منظور خود را از این عنوان به طور کامل بیان کنیم تا در مراحل بعدی، بتوانیم باهم، هم مسیر باشیم و برای ساختن یک زندگی پایدار و پویا، معنی و مفهوم چیزی را که قصد ساختنش را داریم به طور واضح بدانیم. اینکه ما به این عنوان اهمیت می‌دهیم، به این دلیل است که جامعه ما نیازمند افرادی است که زندگی پایدار و پویایی را در پیش گیرند تا بتوانند در کنار اطرافیان خود، خانواده‌ای پایدار و پویا بسازند. زمانی که خانواده‌های پایدار و پویا در این جامعه خود را نشان دهند و در معرض دیگران قرار بگیرند، قطعا می‌توانیم برای داشتن جامعه‌ای پایدار و پویا امیدوار باشیم. جامعه‌ای که در عین زیستن و رشد، با استقامت و ایستادگی در برابر مسائل، سختی‌ها، دشمنی‌ها و فشارها، با تلاش و تمرین مستمر، آماده تغییر و ساختن آینده و نسلی شکوفا خواهد بود.

شما می‌توانید یک آموزش دهنده باشید! برای این کار تنها کافیست تا آموزش خود را به متن، صوت و یا ویدیو تبدیل کرده و پس از تکمیل فرم و بارگذاری از قسمت ارسال آموزش‌ها که لینک آن در زیر این متن و صفحه اصلی قرار دارد، برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی، به نام خودتان در مدرسه مهارت‌افزایی مهر مثبت به اشتراک بگذاریم. خوشحالیم که می‌توانید اثرگذار باشید و در رشد دیگران مؤثر واقع شوید.

فهرست مطالب

آخرین محتواهای منتشر شده در مهر مثبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *