09369632995

info@mehremosbat.com

چرا موفق نمی‌شویم

موفق شدن، موفقیت، موفق نشدن، دوستان، مهر مثبت، هادی حکیم، آموزش

می‌خواهم بدون مقدمه وارد مبحث مهمی شوم. مبحث موفقیت، که این روزها اکثر مردم چه در عمل و چه در ذهن به‌دنبال آن هستند. برخی افراد در جهت رسیدن به آن پای کار می‌آیند و تلاش می‌کنند و برخی دیگر فقط تلاش‌هایشان در ذهن است و هیچ گام عملی برای کسب موفقیت بر نمی‌دارند. آن‌ها یا در حال تصویرسازی هستند و تخیل می‌کنند، یا فراتر رفته و برنامه‌ریزی‌های ذهنی انجام می‌دهند اما هیچ‌گاه برنامه‌های خود را عملی نمی‌کنند.

 

هرچه تلاش می‌کنم به موفقیت نمی‌رسم

ابتدا در مورد افرادی صحبت می‌کنیم که در جهت رسیدن به موفقیت در حال تلاش هستند، اما نتیجه دلخواه را نمی‌گیرند و برنامه‌های‌شان به خواسته‌ای که دارند منتهی نمی‌شود و تیرشان به هدف نمی‌خورد.

چرا ابتدا سراغ این افراد می‌رویم؟ چون احتمالا این افراد خواستار کسب موفقیت هستند، اما راه رسیدن به آن را نمی‌دانند یا در پیچ‌های مسیر گم می‌شوند. پس نیازمند یک راهنما و مشاور هستند تا بتوانند مسیر درست را انتخاب کنند و در مسیر نیز با کمترین خطا پیش بروند.

در یک سمینار آموزشی شرکت کرده بودم که موضوع آن “باور” بود. اینکه ما چقدر باور داریم که تلاش‌های‌مان نتیجه بخش خواهد بود و در جهت آن چگونه تلاش می‌کنیم. در این سمینار که استادمان امین القاسی زاده، از سخنرانان خوب ایران بود و برای‌مان ۴ساعت تدریس کرد، خاطره جالبی نقل فرمود که خیلی زیاد می‌تواند ما را برای رسیدن به جواب هدایت کند.

امین القاسی زاده دوره نوابغ فروش را که توسط دکتر معظمی برگزار می‌شد شرکت کرده بود و می‌گفت:

بعد از گذشت یکسال از اتمام دوره و انجام فعالیت‌های مختلف و آزمون و خطاهای بسیار، متوجه شدم که نتیجه لازم را بدست نیاورده‌ام.

به حضور دکتر معظمی رسیدم و گفتم: استاد، یکسال از دوره‌ای که با شما گذراندم گذشته است و من هر کاری که شما گفتید را انجام داده‌ام. کاری نمانده که شما گفته باشید و آن را انجام نداده باشم اما نتیجه خوبی نگرفتم. هر کاری که باید انجام می‌شد، انجام دادم اما به هدفم دست پیدا نکردم.

 

در انتخاب دوستانت تجدید نظر کرده‌ای؟

دکتر معظمی نگاهی کرد و گفت: امین جان یعنی در انتخاب دوستانت تجدید نظر کرده‌ای؟ قرار بود دوستان دیگری انتخاب کنی. آیا این کار را انجام داده‌ای؟

گفتم: استاد چه ربطی به دوستانم دارد؟ دوستان مگر چه تاثیری بر زندگی و کار من می‌گذارند؟

“به راستی دوست چقدر در راه رسیدن ما به موفقیت اثرگذار است؟”

 

از ۵ نفر اطراف خود بیشتر نخواهید شد!

جیم ران جمله جالبی دارد که می‌گوید:

شما هیچ گاه از ۵ نفر اطراف خود که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارید و بیشترین زمان‌تان را با آن‌ها می‌گذرانید، بهتر نخواهید شد. پس اگر می‌خواهید به موفقیت برسید، باید ۵ نفر اطراف خود را از بهترین و موفق‌ترین افراد انتخاب کنید.

اگر نمی‌توانید، کتاب مطالعه کنید و آموزش ببینید تا بیشترین زمان‌تان را در کنار بهترین اساتید و مدرسان سپری کنید!

این جملات، حرف دکتر معظمی را تایید می‌کند. یعنی ما اگر قرار است به سمت موفقیت پیش برویم، یکی از مهم‌ترین موارد تجدید نظر کردن در دوستان است. زمانی که ما به دلیل وابستگی‌های موجود، نتوانیم از دوستانی که در جهت و مسیر موفقیت ما هیچ کاری نمی‌کنند دست بکشیم، زمانی که ما را مسخره می‌کنند یا رای ما را برای انجام کارهایی که لازم است می‌زنند، همچنان هم‌نشین آن‌ها باشیم، پس چطور می‌خواهیم به موفقیت‌های دلخواه‌مان دست پیدا کنیم‌؟ تا زمانی که از وابستگی‌های محدود کننده دست نکشیم، اتفاق خوبی در مسیر موفقیت رخ نخواهد داد.

بعد از آن دکتر معظمی نگاهی به من انداخت و گفت: آیا شب‌ها ساعت ۱۰ می‌خوابی و سحرخیزانه مشغول مطالعه کتاب می‌شوی؟

 

توقع موفقیت نداشته باشید اگر..

این‌ها دو نکته بسیار ساده بود. تا زمانی که ما در روابط خود با دوستان، سبک زندگی خود یا حتی رسالت و اهداف خود (البته برای افرادی که رسالت درست را انتخاب نکرده‌اند) تجدید نظر نکرده‌ایم، تا زمانی که تلاش و پشتکار خود را بیشتر نکرده و در جهت رشد و بهبود فردی خود اقدام نکرده‌ا‌یم، آموزش ندیده‌ایم و همچون گذشته زندگی می‌کنیم، چطور می‌خواهیم توقع موفقیت داشته باشیم.

اگر ما برای رسیدن به موفقیت، کوچکترین کارها و ساده‌ترین موارد را مورد توجه قرار ندهیم، چطور توقع خواهیم داشت تا موفقیتی را که می‌خواهیم کسب کنیم.

و نکته مهم دیگری که باید بدانید، این است که عدم رسیدن به موفقیت، ممکن است باعث توقف رشد فردی شما شود و همین مسئله اعتماد به نفس و حس ارزشمندی شما را کاهش می‌دهد. زمانی که یکبار چنین اتفاقی را تجربه کنید مشکلی پیش نمی‌آید، اما اگر تکرار شده و تجربه‌های شکست مشابهی داشته باشید، به یک چرخه معیوب دچار می‌شوید که هر روز اعتماد به نفس و عزت نفس شما را کمتر می‌کند و در نتیجه شما هم اقدام‌های کمتری در جهت تغییر زندگی خود و رسیدن به موفقیت انجام خواهید داد.

پس برای اینکه بتوانیم در مسیر رسیدن به موفقیت درست پیش برویم، بهترین راه آموزش دیدن، یادگیری و آشنایی با مسیر است. بعد از آشنایی با مسیری که پیش رو داریم، می‌توانیم قدم به قدم اقدام‌های لازم را انجام دهیم و پیچ‌ها را با سلامت و مهارت کامل رد کنیم تا به نتیجه نهایی برسیم.

در اولین گام پیشنهاد می‌کنم تا کتاب کارگردان زندگی خودت باش را مطالعه کنید.

جهت آشنایی با کتاب کلیک کنید

فهرست مطالب

آخرین محتواهای منتشر شده در مهر مثبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *