09369632995

info@mehremosbat.com

عمر روابط شما چقدر است؟

دنیای روابط مؤثر

دنیای امروز ما بر پایه روابط مؤثر سازماندهی شده است. اگر روابط وجود نداشته باشد، شاید زندگی ما معنایی نداشته باشد یا اینکه قابل فهم نباشد. روابط ما، عضو اساسی زندگی ما هستند و برای زنده ماندن و معنا دار بودن زندگی ما بسیار اهمیت دارند.

ارتباط یکی از قدیمی‌ترین و ارزشمندترین دستاوردهای تاریخ بشریت است. در گذشته ارتباط، تلاش برای زنده ماندن، محافظت از خود و خانواده در مقابل خطرات حیات وحش، محیط زیست و رفع گرسنگی و در نهایت کمک به یکدیگر بوده است. اما با پیشرفت بشر، این ارتباطات نیز پیشرفت کردند و زمینه‌ساز زندگی و فعالیت‌های اجتماعی ما شدند.

 

در راه ارتباط بهتر

امروز اهمیت ارتباط در میان انسان‌ها به حدی رسیده است که هر روز و در هر لحظه، تلاش افراد و شاید بتوان گفت تمام بشریت، کشف، تولید و ایجاد انواع وسایل، آموزش‌ها، ابزارها و روش‌های آسان‌تر و کارآمدتر برای ارتباط بهتر با محیط، جامعه و روابط بین فردی مؤثرتر است.

پس می‌توان گفت نیاز به تعاملات اجتماعی، مهمترین نیاز انسان است که باعث اهمیت ارتباط می‌شود و هر ارتباطی که شکل می گیرد، عمری دارد که از صدم ثانیه‌ها تا سال‌ها می‌تواند تداوم داشته باشد.

 

قضاوت‌های مثبت و منفی

عمرهای صدم ثانیه‌ای در ارتباطات ما، دیدن اولین حرکت از هر چیز و هر کسی است که باعث شکل‌گیری یک قضاوت اولیه می‌شود و می‌تواند منفی یا مثبت باشد. اگر منفی باشد عمرش شاید همان‌جا به پایان برسد. ارتباطی که پتانسیل این را داشت تا عمر طولانی‌تری را سپری کند اما نگاه ما، قضاوت ما و رفتار ما، عمر آن را کوتاه کرده است. اما اگر آن قضاوت مثبت باشد، باعث تداوم ارتباط می‌شود. ارتباطات با عمرهای طولانی‌تر، شامل روابط پیچیده‌تر ما می شوند و هرچه پیچیده‌تر شودند، نیازمند به‌کار بردن مهارت‌های بیشتری برای تداوم هستند. اگر مهارت‌های خود را تقویت کنیم، می‌توانیم ارتباط مؤثرتری داشته و روابطمان عمر بیشتری داشته باشد. اما اگر به دنبال فراگیری مهارت‌های بیشتری نباشیم و مهارت‌هایی را که برخوردار هستیم تقویت نکنیم، ارتباطات ما به تأثیر خود را از دست خواهند داد و عمرشان زودتر به پایان خواهد رسید.

فهرست مطالب

آخرین محتواهای منتشر شده در مهر مثبت

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *