09369632995

info@mehremosbat.com

مهارت “نه شنیدن”!

همه از “نه” گفتن می‌گویند

این روزها آموزش‌های همه‌گیری برای یادگیری مهارت “نه گفتن” صورت گرفته و دوره‌های زیادی در این خصوص برگزار می‌شود.
هر جا که می‌رویم، هر کسی را می‌بینیم، حتی وقتی در حال تماشای تلویزیون هستیم، مطالبی در مورد مهارت یا جرئت “نه گفتن” می‌شنویم و اگر هم بگوئیم موثر نبوده‌اند، بی‌انصافی کرده‌ایم. مهارت “نه گفتن” موضوع دارای اهمیتی است که مسائل مهمی در زندگی را در بر می‌گیرد که این مسائل شامل تجربه ها، سختی‌ها، ارتباط ما با اطرافیان و… می باشد؛ اما نکته قابل توجه و اساسی که برای نوشتن این مقاله مد نظر است، یادگیری مهارت نه شنیدن است.

 

دیگران هم “نه” می‌گویند

همان‌طور که ما باید تمرین کنیم در مواقعی که شرایط‌مان مناسب نیست یا برای مثال انجام کاری برای‌مان مقدور نیست نه بگوئیم، باید برای نه شنیدن نیز خود را آماده کنیم.
زمانی که ما تصمیم می‌گیریم “نه” بگوئیم، قطعا داریم به دیگران نیز آموزش می‌دهیم که آن‌ها نیز “نه” بگویند. حال این مسئله یا به لحاظ تلافی ایجاد می‌شود و یا دیگران نیز تصمیم می‌گیرند تا خودشان هم از این مهارت در زندگی خود و برای بهره‌برداری بیشتر بهره ببرند.پس همیشه قرار نیست پاسخ مثبت بشنویم و با این حساب گاهی اوقات باید خودمان را برای مخالفت یا نظر منفی دیگران آماده کنیم.

 

نه شنیدن

ایده و بخشی از محتوای این مقاله از کارآموزم که در زمینه گرافیک فعالیت می‌کند به رشته تحریر درآمده است.
نظر او این است: به نظر شخصی بنده، این دو مهارت مکمل هم دیگر هستند و اگر در جامعه هر انسانی جرئت نه گفتن و مهارت نه شنیدن را داشته باشد، این ویژگی تحسین برانگیزی در اوست و قابل تقدیراست. یادگیری مهارت “نه شنیدن” این توانمندی را در انسان ایجاد می‌کند که باید روی پای خود بایستد و در مورد انجام فعالیت‌های خود، به کسی وابستگی نداشته باشد. مهارت “نه شنیدن” قطعا ما را به رشد خواهد رساند و این رشد از جنس استقلال شخصیتی خواهد بود.

فهرست مطالب

آخرین محتواهای منتشر شده در مهر مثبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *