09369632995

info@mehremosbat.com

هیچ‌گاه از 5نفر اطراف خود بیشتر نخواهید شد

قبل از هر چیز

لطفا قبل از اینکه این مقاله را بخوانید، 5 نفر از افرادی را که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارید یادداشت کنید و سپس شروع به خواندن این مطلب کنید.

1- …

2- …

3- …

4- …

5- …

 

جمله معروف جیم ران

بگذارید مطلب را با جمله‌ای از جیم ران شروع کنم:

جیم ران می‌گوید شما میانگین 5 نفری هستید که با آن‌ها ارتباط دارید.

این جمله یعنی ما در جایگاه اجتماعی، در جایگاه اقتصادی، خانوادگی، فرهنگ و ارتباطات خود از 5 نفر اطراف خود که بیشترین ارتباط را با آن‌ها داریم بیشتر نخواهیم شد. در واقع ما نباید توقع داشته باشیم که مثلا درآمدمان از درآمد میانگین 5 نفر اطراف‌مان که بیشترین ارتباط را با آن‌ها داریم بیشتر شود.

این جمله که از قدیم گفته‌اند که کمال هم نشین در من اثر کرد، احتمالا به همین منظور بوده است.

 

انتخاب ما

وقتی ما افرادی را برای ارتباط انتخاب کنیم که سطح بالایی را از نظر اجتماعی، اقتصادی، روابط و … داشته باشند، احتمالا بیشتر تلاش خواهیم کرد برای اینکه در این گزینه‌ها خود را به آن‌ها برسانیم؛ اما زمانی که پایین‌تر از ما یا هم سطح ما باشند، هر تغییر رو به رشدی که ما بخواهیم انجام دهیم، یا آن‌ها مانع ما می‌شوند و یا خودمان با وجود آن‌ها بی‌انگیزه خواهیم شد.

خب این را فهمیدیم که اگر می‌خواهیم انسان متفاوت و موفقی باشیم، باید 5 نفر اطراف خود را که بیشترین ارتباط را با آن‌ها داریم، از افراد متفاوت و موفق انتخاب کنیم. اما زمانی که مثلا 5 نفر اطراف ما همسر و فرزند یا خواهر و برادر و والدین ما هستند و آن‌ها افرادی اهل تغییر و تحول و رشد و پیشرفت نیستند چه کار کنیم؟

 

پیشنهاد من

پیشنهاد من این است که اگر چنین شرایطی را تجربه می‌کنید، بیشترین زمان خود را به مطالعه و آموزش اختصاص دهید. زمانی که شما کتاب‌های بهترین روان‌شناسان، مدرسان و اساتید را مطالعه کنید، زندگی‌نامه‌های آن‌ها را بخوانید، خب این‌گونه 5نفر اطراف شما که بیشترین ارتباط را با آن‌ها خواهید داشت، بهترین روان‌شناسان، مدرسان و اساتید هستند و شما با مطالعه آثار آن‌ها و یادگیری از تعلیمات این افراد و اقدام برای تغییر و رشد شخصی، احتمالا فردی مثل آن‌ها خواهید شد.

پس دقت کنید که 5 نفر اطراف شما که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارید چه کسانی هستند و اگر بیشتر از آن‌ها می‌خواستید، با افرادی سپری کنید که می‌خواهید مثل آن‌ها باشید یا از نظر جایگاه اجتماعی و .. به آن‌ها برسید.

فهرست مطالب

آخرین محتواهای منتشر شده در مهر مثبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *